İLETİŞİM

Design Week Türkiye

İstanbul Haliç Kongre Merkezi
Sütlüce Mah. Karaağaç Cad. No.19 34445
Beyoğlu / İstanbul / TÜRKİYE

info@designweekturkey.com

Web :   

www.elementpd.net

Short Bio

He graduated from METU Industrial Design Department. He holds a Master's degree in Product Design and Development from Ohio State University. He worked as an Industrial Designer in ASELSAN, a Fortune 100 Defence Industry Company, for 13 years, and designed more than 50+ products including night vision goggles, thermal imagers, binoculars, weapon sights, flight helmets, joysticks, control panels, various carrying cases and accessories.

He holds 8 utility model patents. In 2017, He founded Element Product Design, where he continues to design and develop defence industry products and professional products as well as consumer products, household appliances and accessories, agricultural and medical products. In just 4 years, he managed to work with 30+ companies with more than 50 projects. On the academic side, he has taught at METU, Gazi and TOBB Universities. He is currently teaching Freehand Drawing Techniques I-II, Computer Aided Design, and Design Studio at Atılım University.

He speaks fluent English and French and Italian at beginner level. He is married and has two sons.

Kısa Özgeçmiş 

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nden mezun oldu. Ohio State Üniversitesi'nden Ürün Tasarımı ve Geliştirme alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Bir Fortune 100 Savunma Sanayii şirketi olan ASELSAN'da 13 yıl Endüstriyel Tasarımcı olarak çalıştı ve gece görüş gözlüğü, termal kamera, dürbün, nişangah, uçuş kaskı, kumanda kolları, kontrol paneli, çeşitli taşıma çantaları, kılıflar ve aksesuarlar dahil olmak üzere 50'den fazla ürün tasarladı.

8 adet faydalı model patentine sahiptir. 2017 yılında, savunma sanayi ürünleri ve profesyonel ürünlerin yanı sıra tüketici ürünleri, ev aletleri ve aksesuarları, tarım ve medikal ürünler tasarlamaya ve geliştirmeye devam ettiği Element Product Design'ı kurdu. Sadece 4 yılda 50'den fazla projede 30'dan fazla şirketle çalışmayı başardı. Akademik tarafta ise ODTÜ, Gazi ve TOBB Üniversitelerinde ders vermiştir.

Halen Atılım Üniversitesi'nde Serbest El Çizim Teknikleri I-II, Bilgisayar Destekli Tasarım ve Tasarım Stüdyosu dersleri vermektedir. İyi derecede İngilizce ve Fransızca, başlangıç seviyesinde İtalyanca bilmektedir. Evli ve 2 erkek çocuk babasıdır

YUKARI ÇIK