İLETİŞİM

Design Week Türkiye

İstanbul Haliç Kongre Merkezi
Sütlüce Mah. Karaağaç Cad. No.19 34445
Beyoğlu / İstanbul / TÜRKİYE

info@designweekturkey.com

Web site : www.hermhaus.com

We aimed to create a strong and innovative business by combining our years of experience in the furniture and design industry with our industrial design and art infrastructure. Our dream was to produce products that take place in life, so we established herm.haus. We make timeless designs that are not tied to the trends, but based on contemporary and classical art, materials, sometimes just a geometric form, and sometimes a production technique.

Currently, we mostly work in the Turkish market, but we also produce abroad with our European, American and Middle Eastern connections. While designing products that people from all cultures can easily use at home, our goal is to bring the products of our brand to a level that can be found in living spaces all over the world.

Creating independent products with a strong stance, as well as sincerity and dialogue, and combining this with long-lasting quality production is an experience that makes us feel happy and alive every day. We are happy to share the bond we have established with our designs, each of which we work diligently, with people under the name of herm.haus.

Mobilya ve tasarım sektöründe senelerdir olan tecrübelerimizi,endüstriyel tasarım ve sanat altyapımızla birleştirerek güçlü ve yenilikçi bir iş ortaya koymayı hedefledik.

Hayalimiz, hayatın içerisinde yer alan ürünler üretiyor olmaktı bu nedenle herm.haus'u kurduk. Akımlara bağlı kalmadan ancak güncel ve klasik sanattan, malzemelerden, bazen sadece bir geometrik formdan, bazen ise bir üretim tekniğinden yola çıktığımız zamansız tasarımlar yapıyoruz. Şuanda daha çok Türkiye pazarında çalışıyoruz fakat Avrupa Amerika ve Ortadoğu bağlantılarımız ile yurtdışına da üretim yapıyoruz.

Her kültürden insanın evinde rahatlıkla kullanabileceği ürünler tasarlarken markamıza ait ürünleri tüm dünyadaki yaşam alanlarında rastlanabilecek seviyeye getirmek hedefimiz. Hem güçlü bir duruşu olan bağımsız, hem de samimiyeti ve diyaloğu olan ürünler ortaya çıkarmak, bunu da uzun ömürlü kaliteli üretimle birleştirmek bizi her gün mutlu hissettiren ve canlı tutan bir deneyim. Her biri için özenle çalıştığımız tasarımlarımızla kurduğumuz bağı, herm.haus adı altında insanlarla da paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

YUKARI ÇIK